‘’Pazarlamada yaratıcılık neden önemlidir?’’ sorusunun cevabı kısaca hedef kitlesine ilginç yöntemler sunmaktır. Pazarlama esasında müşterinin dikkatini çekerek satışa yönlendirecek motive edici taktikler geliştirmektir. Bu hususta pazarlamanın ilginç bir şekilde yapılması gerekir. Pazar araştırması yapılarak hedef kitleye ulaşılmalıdır. Kampanyalar, reklamlar, servisler vb. yollarla hedef kitleye ulaşmak için yaratıcı fikirler geliştirilmelidir.

Pazarlamada Yaratıcılık Nasıl Yapılmalı?

Pazarlamada yaratıcı stratejiler geliştirmek için birkaç püf noktaya dikkat etmek gerekir. Bunlardan ilki hedef kitleyi tanımaktır. Hedef kitlerinin ihtiyaçlarını ve taleplerini karşılamak adına farkındalık önemlidir. Bunun için hedef kitle portföyü üzerine araştırma yapmak gerekir. Araştırmalar ihtiyaçlara yönelik ürün pazarlaması yapılmasını olanak sağlar. Hedef kitleye hızlı bir şekilde ulaşmak ve ihtiyaçları karşılamak adına önem taşır. Etkili pazarlama yolları arasında yer alan hedef kitlenin bakış açısının araştırılması satışı arttırır.

Pazarlamacı ürününü satışa çıkartırken mutlaka öyküsünden de bahsetmelidir. Ürünün hammadde halinden satış sürecine kadar ki olan yolu hedef kitleye aktarılmalıdır. Ürünün müşterileriyle kişisel bağlantı kurması önemlidir. Dijital pazarlamanın yaygınlaştığı günümüzde markalar yaratıcı tasarımlarla müşterilerine ulaşmayı başarırlar. Pazarlamayı başarılı kılmak adına iletişim aracını doğru seçmek gerekir. Ürünün amacını açıklayan etkileyici bir reklam kampanyası mı yada yaratıcı tasarımıyla broşürlerin mi daha kalıcı olduğuna hedef kitler karar verir. Pazarlamada yaratıcılık;

  • Satış miktarının arttırılması açısından önemlidir.
  • Potansiyel satış portföyünün geliştirilmesini sağlar.
  • Ürünün tanıtımını yaparak vizyonunu genişletir.
  • Markanın daha kalıcı kalmasını ve bir üst seviyeye taşınmasına imkan verir.

Etkileyici Sloganlar Oluşturmak

Pazarlama da etkileyici sloganlar oluşturarak hedef kitleye ulaşmak mümkündür. Ürünün amacı, kullanım şekli, müşteri portföyü ve satış kanalı göz önünde bulundurularak sloganlar oluşturabilir. Özellikle ürünün avantajlarına vurgulama yapmak müşteri taleplerini yükseltebilir. Ürüne odaklanarak oluşturulan satış tekniklerinin her zaman daha başarılı olduğu bir gerçektir.  İndirim kampanyaları çoğu zaman hedef kitleye cazip gelir. Ekonomik çözümler sunan markaların hem bilinirliği hem de satışı artabilir. Ulaşılmak istenen kitleye göre ürün reklamları ve sloganları da değişkenlik gösterir. Önemli olan farklı pazarlama tekniklerini geliştirerek stratejik yöntemleri kullanmaktır.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>