Online Girişim Nasıl Kurulur?

İnternet üzerinden yapılan girişimcilik çalışmaları son zamanların en çok kazandıran yöntemi olduğu gibi en az maliyetli yöntemlerinden de birini oluşturuyor. Dijital bir dönüşüm yaşadığımız zamanımızda online girişimcilik yeni meslekler arasında gösterilirken ufak bir girişimci fikirle adeta dünya çapında tanınan bir marka haline de gelebiliyorsunuz. Üstelik gelişen teknoloji ve markaların yüksek hızlı web dünyası ile ekstra hızlandırılmış pazarlara atılması dolayısıyla da sizin online girişime başlamamanız büyük bir hata olabilir. Bundan dolayı web dünyasına hakim olabilmek ve web dünyası üzerinden gelişen alışverişlerde de tercih edilen konumunda olabilmek için şirket marka ya da firmanızın online girişimini yapmaya şimdi başlamalısınız! Online girişimci nasıl mı olunur? Dilerseniz yazımızın devamında online girişim aşamalarını anlattığımız noktaları detaylıca inceleyerek bu konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olma şansını yakalayabilirsiniz.

Online Girişimci Nasıl Olunur?

  1. İhtiyaç Belirleyin!

İnternet üzerinden ihtiyaçların belirlenmesi ile sizde hangi alanda çalışacağınızın yolunu bulmuş olacaksınız. İnsanların ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapmanız daha çok kazanmanıza ve daha çok müşteri bulabilmenize yardımcı olacaktır. İhtiyaç belirlemesi yapmak için sosyal medya gruplarını inceleyebilirsiniz. İnternet üzerinden trend olan aramalara bakabilirsiniz. Mesela günümüzde herkes para kazanmak istiyor, herkes evinin daha güzel olmasını istiyor, herkes çocuğunun organik kıyafetler giymesini ya da sağlıklı beslenmesini istiyor. Sizde bu düşünceleri dikkate alarak alanınızı belirleyebilirsiniz.

  1. Pazarlama ve Hikayeleştirme

Satacağınız ürünü ya da hizmeti belirlemenin ardından bunu öyle bir hikâye haline getirmeniz gerekiyor ki insanların ilgisini çeksin ve sizden bu ürünü ya da hizmeti almak istesinler. Örneğin tarhana her sene yapılan kışlık hazırlıklardan biridir. Bunu hikaye haline getirirken bebeklerin doğal besinlerle beslenmesi gerektiği ya da sağlıklı beslenmek isteyenler için besleyici özellikte olduğu ile ilgili açıklamalarla pazarlama yolunu seçebilirsiniz. Hem ihtiyaçlara yönelik bir açıklama yapmış olup hem de ürününüzü pazarlamak için doğru hikaye ve başlık seçmeye özen göstermelisiniz.

  1. Dijital Dünyanın Nimetlerini Kullanın!

Online girişimci olmak için bulduğunuz ürün ve ya hizmeti online alanlarda yani sosyal medya hesaplarında, web sitesi gibi alanlarda tanıtmanız gerekir. Bunun içinde kendinize insanların sıkça kullandığı mecralar seçebilirsiniz. Ayrıca dijital dünyada reklam verme gibi ayrıcalıkların bulunduğunu da bilmeniz gerekir. Bu sayede ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi dijital ortamlara vereceğiniz reklamlar ile de tanıtabilirsiniz.

  1. Markalaşın!

Ürünlerinizin satışını yapmaya başladınız ve gittikçe satış sayınız artıyorsa bu kısımdan sonra markalaşmak adına bir tasarım hazırlamanız gerekir. Markanızın bir ismi, logosu ve internet adresi gibi detayları olması gerektiği gibi özel bir fontu ve sipariş hattı gibi detayları da olmalıdır. Ayrıca düzenli kampanyalar ve etkinlikler hazırlamanız da gereken markalaşma çalışmaları arasında bulunur.

  1. SEO Optimizasyonu ve Organik Trafik Elde Etmeye Çalışın!

Uzun vadede hedefleriniz varsa ve kazanç elde ederken süreklilik olmasını istiyorsanız SEO yani arama motoru optimizasyonuna ihtiyacınız var demektir. İnsanlar ihtiyacı olan ürününüzü ve ya hizmetinizi nasıl arayıp ulaşıyorsa sizde onların gözünden ürünlerinizi ilk sıralarda sunmaya çalışmalısınız. Büyük arama motorları üzerinde yapacağınız ileriye dönük çalışmalar ile her gün müşteri elde edebilirsiniz.

  1. Dijital İtibar ve İz!

Dijital dünyada bir yer edinmek sanıldığı kadar kolay değildir. Bazen çeşitli durumlardan dolayı itibarınız zedelenebilir ve sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunlarla uğraşmamak adına itibar edinmek için müşterilerinizle olan ilişkilerinizi sıkı tutabilir ve güven elde etmek adına diğer müşterilerinizin görebileceği şekilde paylaşımlar yapabilirsiniz. İtibarınızın artması ile birlikte güvenilir bir adres olmanın yanında sizinle uzaktan yakından ilgisi olmayan müşterilerinize karşı da sempati beslemelerini sağlayabilirsiniz.

  1. Müşteri Veri Tabanı Oluşturun!

Müşterilerinize her zaman ulaşabilmek ve onlara kampanyalarınız hakkında bilgi verebilmek adına telefonlarını, e-mail adreslerini ya da sosyal medya hesaplarını alabilir ve doğum günleri gibi özel zamanlarda mesajlar atarak ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Bu özellik ile birlikte kendinizi hatırlatarak ürün satışına da devam edebilirsiniz.

  1. Gelir Artırıcı Yöntemler

Gelirinizi artırmak için sadece müşterilerinize ulaşmak yeterli olmayacağı için kendinize alt ekipler kurabilir ya da elde satış gibi online çalışmaları daha farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz. Yurt dışı satışları gibi online para kazanma seçeneklerini de deneyebilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>