Yeni bir alanda iş fırsatını yakalayan girişimcilerin en önemli konusu pazarlamadır. Yapılan iş veye sektör ne olursa olsun pazarlama her zaman gündemdedir. Günümüzde internetin yaygınlaşmasıyla birlikte dijital pazarlama da oldukça geniş bir alana hitap etmeye başlamıştır. Dijital pazarlama alanında güçlü bir müşteri portföyü olan girişimcinin başarılı olması mümkündür. Her girişimcinin mutlaka verimli sonuçlar alabileceği pazarlama stratejileri olmalıdır. İş kurmaya başlamadan önce stratejiler belirlenmelidir.

Mutlaka Pazarlama Planlaması Yapılmalı

Girişimci hizmet sektörüyle ilgili bir pazarlama planlaması yapmalıdır. Öncelikli olarak ilgilendiği sektörle ilgili ayrıntılı bir araştırma yapmalıdır. Araştırma neticesinde odaklanması gereken hedef kitlesi tespit edilir. Orijinal ve etkili bir satış yazısının oluşturulması hedef kitlelere ulaşmak adına önemlidir. Geniş alanlara hitap etmek isteyen girişimciler uluslar arası düzeyde çalışmalar yapmalıdır.

Hangi Araçlar Aracılığıyla Pazarlama Yapılmalı?

Pazarlama hususunda etkili olan aracılar önemlidir. Girişimci doğrudan hedef kitleyle iletişim halinde olacaksa yaratıcı bir kartviziti çıkartmalıdır. Gerekirse var olan kartvizitini güncellemelidir. Kartvizitin ilgi çekici bir tasarıma sahip olması önemlidir. Verilen hizmetle ilgili açıklayıcı broşürler olmalıdır. Girişimcinin web site tasarımı zarif olmalı ve kolay kullanılmalıdır. Ziyaretçiler aradıkları bilgiye rahatlıkla erişim sağlamalıdır. Hedef kitleye ulaşmak adına gerekli kurgular tasarlanmalıdır.

Diğer İşletmecilerle İletişim Kurmak

Girişimci konferanslara katılarak diğer işletme sahipleriyle tanışmalıdır. Kendisi için sonuç odaklı konuşmalar hazırlayarak geniş kitlelere hitap etmek adına çalışmalar yapar. Kendi sektöründe yer alan firmaları ve sahipleri tanımak önemlidir. Rakipleri geride bırakmak için öncelikle yöneticileri iyi tanımak gerekir. Sektörle ilgili fuarlara katılımda bulunarak stand kiralamak gerekebilir. Stand verilen hizmeti tanıtarak yeni işletmecilerle tanışmak adına güzel bir başlangıç olabilir.

E-mail Pazarlaması Yapılmalı

Girişimci hizmetini dijital pazarlama alanında tanıtmak için blog veya web site kurmalıdır. Bunun yanında geçerli bir mail adresiyle kendisine erişim sağlanmasını mümkün kılabilir.  Hedef kitleden yer alan kişilerin mail adreslerini ekleyerek yaratıcı fikirler sunulabilir. Girişimci listesinde yer alan kişilere  düzenli olarak mail atabilir. Böylece güçlü ve doğru bir iletişim kurulması sağlanır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>