Girişimci liderlerin beş önemli özelliği hakkında bu yazımızda bilgi vereceğiz. Vereceğimiz bilgilerden yola çıkarak sizlerde bu özelliklerin sizler de olup olmadığını değerlendirebilirsiniz. Başarılı girişimcilerin üzerinde olması gereken önemli özellikleri bulunmaktadır. Liderlik ve girişimcilik kelimeleri genellikle birbirlerini tamamlayan kelimeler olmaktadır. Bu kavramlar birbirleri ile örtüşen kavramlar olmaktadır.

Bütün girişimcilerde liderlik özelliği bulunur mu? Her girişimci bu özellikleri taşıyabilmektedirler mi? Öncelikle sizlere liderlik vasfının tanımını yapalım. Liderlik, bir topluluğu yönetme, önderlik yapma, çevresini etkileyen, söz ve vizyon sahibi olan kişilerde bulunan bir sıfattır. Girişimcilik de cesur ve ön görülü insanların belli başlı sermaye ile birlikte riskleri göz önüne alıp kar amacı güden bir iş ile uğraşmaya ve yepyeni bir iş kurmaya denmektedir. Girişimcilerde genellikle liderlik vasfı olması gerekmektedir. Liderlik vasfı ile birlikte daha iyi bir girişimci olabileceğinizi sizlere hatırlatabiliriz.

1-) Odaklanma Özelliği

Girişimcilerde işlerine odaklanabilecek ve işini ön plana alabilecek bir özellik olması gerektiğini sizlere hatırlatmak isteriz. Çünkü bazı işlerde yolun dışına çıkmanız gibi bir durum olabilir. İşte bu gibi durumlarda sıfırdan başlamak ve başarıya odaklanmak işinizi daha iyi ve daha ileri noktaya taşıyacaktır.

2-) Vizyon Sahibi Olma Özelliği

Vizyon sahibi olma özelliğinizin olması gerekmektedir. Vizyon bir girişimcilik özelliği olmaktadır. Çevresini vizyon sahibi olarak yönetecek kişiler olmaktadır.

3-) Pozitiflik Özelliği

Kişilerin pozitif olması ve işlerinde de bu pozitiflik özelliğini devam ettirmesi çok önemli olmaktadır. Bunun için pozitif bir kişi olma özelliğinizi asla geri plana atmayın ve bundan dolayı da sakin bir girişimcilik devam ettirmeye özen göstermelisiniz.

4-) Dinleme Yeteneği

Girişimcilerin bir de dinleme yeteneği olması ve etrafında onlara verilen tavsiyeleri kulak arkası yapmamaları gerekmektedir. Dinleme duygusu olan girişimciler daha başarılı bir iş hayatı içerisinde olacaklardır. Fikir alışverişi insanlar için çok önemli olmaktadır. Hele yeni bir işe girişim niyetiniz var ise dinleme yeteneğinizin olması gerekmektedir.

5-) Kararlılık Özelliği

Girişimci olan kişilerde kararlılık özelliği bulunması gerekmektedir. En iyi karar kararsızlıktan daha iyidir. Devamlılık ve kararlılık girişimci de olması gereken başlıca önemli özellikler arasında yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>