Günümüzde pek çok girişimci e ticaret siteleri aracılığıyla hizmetini sunar. Girişimcilerin markalarının internetteki dijital vitrinleri olduğu söylenebilir. Dijital pazarlamanın yaygınlaşması e ticaret sitelerinin önemini de arttırır. Böyle bir durumda e ticaret uzmanları yeterli bilgi ve donanıma sahip olmak için eğitim alırlar. Ancak bu hususta alınan eğitimin e ticaretin geleceği açısından önemi unutulmamalıdır.

Yapılan araştırmalar Türkiye’de ki e ticaret pazarının son üç yılda 30.8 milyar TL düzeyinde olduğunu ortaya koymuştur. Bu hızla devam eden bir büyüme geleceğin satış pazarlama oranının büyük bir kısmını oluşturabilir. Teknolojinin hızla gelişmesi ve internetin globalleşmesi bu durumun oluşmasında zemin hazırlamıştır.

E ticaret Sitelerinin Önemi

Her geçen gün marka ve firma sayısına bir yenisinin eklenmesi ürün ve hizmet ağının gelişmesi için internete duyulan ihtiyacı arttırır. Ürünlerini satabilmek için girişimciler e ticaret sitelerini kurmaya başlar. Böylelikle güçlü markalar için e ticaret önemli bir aracı haline gelmeye başladı. Online satış yaparak siteyi sürekli olarak güncellemek ve site içi koordinasyonu sağlamak gerekir. Müşterilere kaliteli hizmet sunarak alışveriş sürecini iyileştirmek gibi pek çok çalışmaya satış alanında başarılı olmak mümkündür. Bu durumda ilgili girişimciler e ticaret alanında  yeterli bilgiye ve tecrübeye sahip uzman arayışına girer. Kendi ürünün ve hizmetini emanet edebileceği güvenilir bir e ticaret uzmanıyla anlaşma sağlanmalıdır. Dijital pazarlama alanında başarıya ulaşmış gerekli eğitim sertifikaları olan uzmanlar öncelikli olarak tercih edilmelidir. Özellikle kariyerine yön vermek isteyen bireyler e ticaret uzmanlığı alanını düşünebilir.

E ticaret Uzman Eğitimleri

Geniş ve kapsamlı bir alan olan dijital pazarlamacılık da e ticaret uzmanı olmak pek kolay değildir. E ticaret sitelerinin tasarımına, marka konumlandırmasına, alt yapısına ve SEO çalışmalarına hakim olmak gerekir. Dijital pazarlama alanında ki gelişmeleri takip etmek ve satış oranını arttırmak için yeni stratejiler geliştirmek gerekir. Tüm bunlar hakkında bilgi ve birikime sahip olmak için e ticaret uzmanlığı eğitimi alınabilir. Seçilen e ticaret uzmanlık eğitiminde yer alan konu başlıklarına dikkat edilmelidir. Özellikle:

  • E- ticaret sitesinde satış pazarlama oranını arttırmak için yöntemler
  • E ticaret altyapının ve giriş bölümünün özellikleri
  • UI kullanıcı deneyiminin analiz edilmesi
  • Sosyal ticaret satış yollarının geliştirilmesi
  • E ticaret sitesinin başarılı olması için geliştirilen stratejiler
  • Girişimcilerin e ticaret sitelerinin başarı ve motivasyon hikayeleri
  • Ürün tedarik etme durumu için kategori oluşumu
  • Ürün iade ve depolama süreçlerinin entegrasyonu başlıkları yer almalıdır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>