Günümüzde pek çok girişimci ‘’E ticaret sitesinin satış portföyü nasıl arttırılır?’ sorusunun cevabını arar. Bilindiği üzere e ticaret siteleri ürünlerin satışının yapılmasını sağlayan bir platformdur. Dijital pazarlamanın giderek yaygınlaştığı bir ortamda e ticaret sitelerinin sayısında da ciddi bir artış görülmüştür. Bundan dolayı e ticaret siteleri satış pazarlamanın büyük bir payını oluşturur. E ticaret sitelerinde var olan satış payının arttırılmasında stratejik hamlelerin önemi büyüktür.

Kurumsal Bakış Açısına Sahip Bir Blog Sitesi Edinmek

Blog siteleri pek çok kişi tarafından kullanılır. E ticaret sitelerinin yanında blogların yer alması satışa arttırıcı bir yönde etki eder. Kurumsal bakış açısıyla kurulan blog sitelerinde ürünlerin tanıtımı yapılır. Samimi ve güvenilir bir üslup kullanılmalıdır. Bazı e ticaret sitesi blogları gibi yalnızca indirim, kamoanya vb. duyuruları paylaşmak amacıyla kullanılmamalıdır. Sadece bir değişiklik yada yeni bir haberi duyurmak amacıyla kullanılan blog sitelerinden pek başarılı sonuçlar alınamayabilir. Sürekli olarak takip edilen bir blog sitesi olmak için düzenli içerik akışının sağlanması gerekir.

Takip edilen bir e ticaret blog sitesi olmak için;

  • Yalnızca e ticaret ile ilgili bilgiler paylaşılmamalıdır. Hedef kitlenin ilgisini çekebilecek yazılar da paylaşılabilir.
  • Blog sitesi devamlı olarak takip edilerek analiz yapılmalıdır. Paylaşılan içeriklerin kaç kez ziyaret edildiği, paylaşıldığı veya beğenildiği gözlemlenmelidir.
  • En çok paylaşılan yazılar tespit edilerek içerikler yönlendirilmelidir.
  • Diğer sosyal medya platformlarıyla iletişime geçilmelidir. E ticaret blog sitesinin reklamı yapılmalı ve hedef kitlenin dikkatinin çekilmesi sağlanmalıdır.

E ticaret Sitesi Hakkında Yapılan Yorumlar

E ticaret sitesiyle ilgili yapılan yorumlar mutlaka dikkate alınmalıdır. Sitenin ziyaretçi portföyü baz alınarak kişisel olarak yapılan yorumlar önem taşır. Olumlu veya olumsuz görüşler değerlendirilmelidir. Gerekli durumda site revize edilmelidir. Blog sitesi ziyaretçilerinin bir içeriğe yorum bırakması dolaylı yoldan da olsa iletişim kurulmasını sağlar.  Yapılan yorumlar sitenin tekrar tekrar ziyaret edilmesine ortam oluşturur. Siteye bağlılık oranını arttırarak güncel bir platform olarak yer almasına imkan tanır.

Sonuç olarak e ticaret siteleri dijital pazarlama da ciddi bir orana sahiptir. Bu paydan yararlanmak isteyen pek çok kişi e ticaret sitesine sahip olur. Ancak siteye sahip olmak yüksek sayıda satış yapmak için yeterli değildir. İstikrarlı bir şekilde artan bir ziyaretçi portföyüne sahip olmak gerekir.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>