Günümüzde girişimciler e ticaret sitelerinde başarılı olmanın yollarını ararlar. Bu hususta e ticaret sitesiyle blog kullanımı yaygınlaşmıştır. Blog sitesini geliştirerek satışı arttırmak mümkündür. Blog kullanımı bazı e ticaret firmaları tarafından gerekli görülmeyebilir. Ancak belli bir ürün ve hizmet skalası olan firmalar için blog yazıları oldukça faydalıdır. Bu durum yüz binlerce ürünü olan firmalar için geçerli değildir. Yapılan araştırmalar siteye ilk defa giriş yapan ziyaretçilerin alışveriş yapmadıklarıdır. Ancak e ticaret sitesinin blogunda yer alan ürün içerikleri kullanıcıları satın almaya teşvik eder.

E ticaret Blog Stratejileri

E ticaret bloglarının stratejileri neticesinde satış oranın da artış olabilir. Öncelikli olarak çok iyi bir içerik pazarlamasına sahip olmak gerekir. Satılan ürünlerin bilgileri, kullanım alanları ve müşterilerle iletişim kurmayı sağlayan danışmanlar blog içerisinde yer almalıdır. Günümüzde pek çok firma içerik pazarlamasını kullanır. Geleneksel pazarlamayla karşılaştırıldığında oldukça karlı olduğu söylenebilir. İnternet üzerinden potansiyel müşterilere rahatlıkla ulaşım sağlanır. Ürün çeşitleri zengin görsellerle desteklenerek müşterilerin merak ettikleri hususlara cevaplar verilir. E ticaret blogu içerisinde yer alan müşteri hizmetleri oluşabilecek sorunlara acil çözümler sunar. E ticaret blog sitelerinde uygulanan stratejiler:

  • Ürünlerle ilgili açıklayıcı ve özgün yazılar kullanılır.
  • Devamlılık sağlanarak güncel yazılar paylaşılır.
  • Samimi ve içten bir üslup kullanılarak müşterilerle kişisel bir bağ kurulması amaçlanır. Kurumsal ve soğuk bir dille yazılan içerikler müşterinin siteden uzaklaşmasına neden olabilir.
  • Sadık bir müşteri kitlesine sahip olmak için soru cevap platformu oluşturulur.

Yeterli Bilgi Birikimine Sahip Olmak

Müşteriler için en önemli husus ürünlerle ilgili sorulan sorulara doyurucu cevaplar almaktadır. Bu şekilde müşteriyle güvene dayalı bir bağ oluşturularak uzun dönemli ortaklıklar kurulabilir. Bunun içinde e ticaret sitelerinin blogların da bol bol içerik olmalıdır. İçerikler müşterilerin işine yarayacak bilgilerle dolu olmalıdır. Uzun ve anlamsız yazılar genellikle ziyaretçiler tarafından pek okunmaz. İçeriklerin SEO uyumlu olması blogun arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlar.  Bu durum ziyaretçi trafiğini olumlu yönde etkiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>