Günümüzde girişimciler dijital medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte farklı satış teknikleri geliştirmeye başlamıştır. Geleneksel medyayı ardında bırakan dijital medya satış pazarlama alanına ciddi bir oranda katkı sağlıyor. Genç girişimciler ürün ve hizmetlerini aktarmak için dijital medyayı kullanırlar. Dijital medya kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte geleneksel medya geride kalmaya başlamıştır. Bu durum istatiksel olarak görülmektedir.

Dijital Medya Kullanımının Avantajları

Dijital medya kullanıcılarına şeffaf ve istatiksel rakamlar sunabilir. Yani yayınlanan reklamın satış pazarlama alanına oranı çok kolay bir şekilde görülür. Bu durumda gerekli görüldüğünde dijital medyayla ilgili yeni stratejilerin geliştirilmesini sağlar. Dijital medya girişimcilere minimum maliyetle geniş hedef kitlelerine ulaşılmasını sağlar. Yalnızca reklamlar değil viral içerikler, sponsorlu tanıtım yazıları ve ziyaretçi trafiğinin artmasını sağlayan çalışmalar yapılır. Böylece girişimciler hakkettikleri hedef kitleye ulaşabilirler. Pek çok sosyal medya platformunda reklam oluşturularak analizler değerlendirilebilir. Dijital medya kullanımın avantajları:

  • Kısa sürede geniş kitlelere ulaşım imkanının olması
  • Uygun maliyetle reklam platformunun oluşturulabilmesi
  • Reklam stratejilerinin değerlendirilerek başarı oranının gözlemlenebilmesi
  • Rakip firmaların reklamlarının istatiksel sonuçlarını analiz etme imkanının olması
  • Girişimcinin ürün ve hizmetini güncelleme durumunda müşterilerine kolay yoldan hızlı bir şekilde ulaşabilmesi

Geleneksel Medya Ve Dijital Medya Arasındaki Fark

Özellikle genç nesillerin girişimlerini aktarması hususunda dijital medya önem taşır. Öncesinde sıklıkla tercih edilen geleneksel medya yerini dijital medyaya bırakır. Geleneksel medya kapsamında güvenilir ajanslar reklam yayınlayarak hedef kitlelere ulaşmaya çalışır. Ancak bunu yaparken saniye başına tıklanma ve detaylı bir şekilde raporlama gibi bir durum söz konusu olmaz. Örnek vermek gerekirse  geleneksel medya firmanın tanıtımı için gazeteye tam sayfa reklam verebilir.  Ancak bu reklamın geri dönüşüyle ilgili istatiksel bir rakam veremez. Kullanıcıyla veya müşteriyle ilgili bir kişi başı bir maliyetin hesaplanması mümkün olmayabilir. Ancak bu durum dijital medya  da öyle değildir. Bir blog yazısında ürünle veya hizmetle ilgili bir içerik yayınlandığında çok rahat bir şekilde analiz değerleri hesaplanabilir. Tıklanma sayısı veya ziyaretçi trafiği gibi kriterler gözlemlenerek değerlendirilebilir. Aynı zaman da sosyal medya fenomenleri tarafından paylaşılan bir reklamın tıklanma sayısı ayrıntılı bir şekilde görülebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>