Bilim dünyası kadınları geçmişten günümüze çeşitli alanlarda katkıda bulunmuştur. Ancak tarihe bakıldığında bilim kadınlarının çok az bir kısmında yer aldığını görmek mümkündür. Yıllar boyunca bilim kadınları birçok alanda keşif yapmıştır. Erkek meslektaşları, siyasi ve politik sebepler dolayısıyla görmezden gelinmiştir. Çığır açacak derece de hipotezler ortaya koyan bilim kadınlarının deneylerinin uygulanması mümkün olmamıştır. Sonuç olarak bir başarı sağlamış olsalar dahi tarih kitaplarında yer almamışlardır.

Vera Rubin

Vera Rubin bilim dünyası tarafından gerekli değeri görememiştir. Bu durum oluşmasında ki sebepler arasında yaşadığı dönem de aldığı eğitim neticesinde diploma dahi verilmemesidir. Vera Rubin bilim dünyasında yaptığı araştırmalarla pek çok olumsuz eleştirilere maruz kalır. Dönemin kaliteli okullarından birisi olan Princeton Üniversitesi’ne astronomi programı için başvurur. Ancak kadınların eğitim almasına ilişkin yaklaşılan olumsuz tavır sebebiyle reddedilir. Rubin araştırmalarını sürdürmeye devaö eder. Meslektaşı Kent Ford ile birlikte yıldızların merkezleriyle yörünge hızlarını eşleştiren bir teori ortaya koyar. Sonrasında çalışmalarını ilerleterek her galaksinin açısal hareketinin farklı olduğunu ileri sürer. Ancak bu çalışma o dönemde ki Newton yasalarıyla ters düşer. Çalışmaları dikkate alınmayarak olumsuz bir şekilde eleştirilir. Çok sonra meslektaşları çalışmalarının değerini anlar. Ancak Vera Rubin Nobel Fizik Ödül’üne sahip olamadan 88 yaşında hayatını kaybeder.  Vera Rubin birçok ödüle layık görülür.

  • 1933 yılında Ulusal Bilim Madalyası’nı kazanır.
  • 1996 yılında Kraliyet Astronomi Cemiyeti Altın Madalya ödülü verilir.

Cecilia Payne

Cecilia Payne keşifleriyle birçok meslektaşına ilham kaynağı olur. Ancak Payne de tıpkı Rubin gibi çalışmaları göz ardı edilen bir bilim kadınıdır. Cambridge Üniversitesi’nde botanik, kimya ve fizik derslerini burslu okur. Okuduğu dönemde Cambridge Üniversitesi mezun olan kadınlara diplomayı uygun görmez. O dönemda Payne astronomiyle ilgilenmeye başlar. Bu alanda doktorasını tamamlayan ilk kadın Payne olur. Yıldızların hidrojen ve helyumdan meydana geldiğini Payne ileriye sürer. Erkek meslektaşları aynı görüşü paylaşmayıp farklı hipotezlerde bulunur. Astrofizik ve uzay bilimleri uzmanı Henry Russel Cecilia’yı çalışmalarını yayınlamaması için ikna eder.  Dönemin çalışmalarıyla çeliştiği için kabul edilmeyeceğini ve olumsuz eleştiri alacağını düşünür. Ancak dört sene sonra Russel farklı yöntemlerle Payne’nin çalışmasının sonucuna varır. Ancak netice de çalışma Russel tarafından tamamlanır. Bundan dolayı Payne’nin ismi bilim dünyasında pek bilinmez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>