Her girişimcinin kendisini motive eden bir kaynağı mutlaka olmalıdır. Başarıya giden yolda motivasyon kaynakları önemli bir etkendir. Çaresiz veya yalnız hissedildiğinde motive edici unsurlar sayesinde hedeflenen başarıya ulaşan pek çok girişimci vardır. Ancak girişimci motivasyon kaynağının yarattığı etkiye dikkat etmelidir. Tam tersine olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Motivasyonun Yarattığı Etkiler

Başarılı bir girişimci kendi motivasyon kaynağını bulmalıdır.  Ancak bunlar hemen zengin olmak, popülarite kazanmak ve sınırsız tatil hakkı gibi olmamalıdır. Her girişimci doğru motivasyon kaynağıyla hedeflerine ulaşabilir.  Girişimcinin hedeflediği başarıyla ilgili yanlış beklentileri olmamalıdır. Tüm motivasyon ulaşılması zor hayaller üzerine kurulduğunda başarılı olma ihtimali de düşük olur. Girişimci ulaşmak istediği noktayla ilgili gerçekçi hayaller kurmalıdır. Aksi takdirde motivasyon kaynağı tam tersi bir etki oluşturabilir.  Girişimcilere olumsuz etki yaratabilecek motivasyonlar:

  • Bir anda zengin olma hayali
  • Popülaritesini arttırarak herkes tarafından bilinir biri olmak
  • Yüksek özgüven sahibi olarak her iş fırsatını başarabileceğine inanmak
  • Etrafındaki herkesi mutlu edebileceğini düşünmek

Hemen Zengin Olma Hayali

Spesifik alanlarda hizmet vermeyi amaçlayan girişimcilerin uçarı hayalleri olabilir. Bir gecede milyarder olmak gibi bir motivasyon kaynağıyla işe girişebilirler. Ancak şöyle bir durum vardır ki girişimcilik kolay ve hızlı yoldan para kazanılması demek değildir. Temkinli ve kararlı adımlarla bir girişimci amacına ulaşabilir. Girişimci kurduğu işten kar sağlayarak para kazanmayı amaçlar. Ancak yapılan iş beklentiyi karşılamayabilir. Arzu edilen kar getirisi elde edilmediğinde girişimci hayal kırıklığına uğrayabilir. Girişimci hiçbir işin garantisinin olmadığının farkına varmalıdır. Hedeflenen yolda engellerle karşılaşılabileceğinin bilincinde olmak önemlidir.

Girişimcinin tek hayali zengin olmaksa başarısızlığı beraberinde getirme durumu çok yüksektir. Yalnızca paraya odaklanarak iş yapmaya başlayan girişimciler büyük bir yanlış içerisindedir. En ufak bir engelde işi yarım bırakmayıp devamını getirmek için daha gerçekçi motivasyon kaynakları bulunmalıdır.  Girişimci sabırlı davrandığı takdirde uzun vadede para kazanabilir. Vazgeçmeme dürtüsüyle sorunların üzerine giderek özgüvenini kaybetmemelidir. Oluşabilecek aksiliklere karşı soğukkanlı davranarak acil çözümler üretme yetkinliğine sahip olmalıdır. Ancak bu şekilde istenilen başarı elde edilebilir.

 

 

Post not found !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>