Günümüzde girişimcilerin gündem konularından bir tanesi de ‘’Affiliate marketing sisteminden nasıl para kazanılır?’’ sorusudur. Satış ortaklığı anlamına gelen affiliate marketing pek çok girişimci tarafından tercih edilir hale gelmiştir. Özellikle internetin yaygınlaşmasıyla birlikte daha çok kullanılmaya başlanır. Bu gelir modelinde bireye ait olmayan ürünler satılarak kar amacı güdülür. Potansiyel müşteri portföyüne ürün hakkında bilgilendirme yapılarak satış yapılır. Affiliate marketing sisteminin birden fazla çeşidi vardır.

Affiliate Marketing Sisteminin Kampanya çeşitleri

Affiliate marketing her girişimciye göre değişkenlik gösteren bir sistemdir. Girişimcinin ürünü ve müşteri kitlesi sistem tarafından uygulanan kampanyayı belirler. Yapılan kampanyalar arasında ilk olarak üyelikler yer alır. Üyelik kampanyalarında her bir üye için standart bir ücret ödenir. Bu kampanyayı genellikle yeni e ticaret siteleri tercih eder. Amaç popülariteyi arttırarak ziyaretçiler tarafından bilinir hale gelmektir. Belli bir sistem üzerinden her bir üye için ödeme yapılır.

Affiliate marketing sisteminin bir diğer kampanyası satış üzerinedir. Satış kampanyaları ürünler üzerinden ücret ödenir. Satılan her bir ürün kişiye kar sağlar. Bu kampanya e ticaret siteleri tarafından sıklıkla tercih edilir. İnstall kampanyaları da günümüzde sıklıkla tercih edilir. Yazılımlar ve uygulamalar indirilerek satışın yapılması amaçlanır. Son olarak izleme kampanyaları adı altında satışın yapılması amaçlanır. Genellikle videoların izlenmesi üzerine kurulu bir kampanyadır. Kısaca affiliate marketing kampanyaları:

  • Üyelik kampanyaları
  • Satış kampanyaları
  • İnstall kampanyaları
  • İzleme kampanyaları

Affiliate’den Para Kazanma Yolları

Affiliate internetten para kazanmak için sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. İş ortağı yönlendirilen satışlar üzerinden kar sağlanır. Karlı bir amaç güden e ticaret siteleri yüksek kazanç sağlayan firmalar tarafından tercih edilir. Affiliate sisteminden para kazanmak isteyenler öncelikle ürünler hakkında bilgilendirici içeriklere sahip olmalıdır. Ziyaretçiler ürünle ilgili merak ettikleri soruların cevaplarını bulabilmelidir. Ayrıca ziyaretçiler sitede bulunan affiliate linkini tıklayarak doğrudan erişim sağlayabilmelidir. Yönlendirilen site hata vermemelidir. Örnek vermek gerekirse müşteri ürüne tıkladığında doğrudan ilgili sayfaya geçmelidir. Aksi bir durumda müşteriyi kaybetme gibi bir durum söz konusu olabilir. Satış portföyünü geliştirmek isteyen girimciler affliate marketing sisteminden yararlanabilir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>