Affiliate marketing sistemiyle kazanç elde etmek isteyen girişimciler öncelikle bir affiliate ağına kaydolmak durumundadır. Ağa kayıt işlemi tamamlandıktan sonra girişimci hangi ürünleri tanıtacağına karar vermelidir. Ürün seçimine uygun olarak affiliate linki talep edilebilir. Affiliate linklerinde özel olarak bulunan kimlik numaraları vardır. Diğer adıyla AffiliateID girişimcinin ürün satışı noktasında anahtarıdır. Her bir ID numarası farklı bir ürün sitesine yönlendirme yapar.

Affiliate linkleri en önemli özelliği ürüne ve kişiye özel tasarlanmış olmalarıdır. İş hayatında kalıcı bir şekilde başarıya ulaşmak isteyenler ürünleri için affiliate link alarak dijital pazarlama yöntemini kullanmalıdır. Her bir ürün için alınan affiliate linkler yalnızca alınan ürünü ifade eder.  Web sitesine yerleştirilen affilate linkler üzerinde gelen ziyaretçilerin satış sitesine yönlendirilmesi sağlanır. Ziyaretçileri yönlendirilmeleri sistem tarafından gözükür. Yönlendirilen her bir ziyaretçi üzerinden bir affiliate tıklaması görülür. Bu tıklamaları girişimci kendi hesabı üzerinden rahatlıkla takip edebilir.

Affiliate Linkleri Nasıl Etkili Kullanılır?

Affiliate linkleri sayesinde müşteriler ürünlere yönlendirilir. Ancak sadece müşteri ürünün sitesine yönlendirildiğinde para ödenmez. Satın alma işleminin gerçekleşmesi gerekir.  Yönlendirilen müşteri satın alma işlemini yaptığında otomatik olarak sistemden gözükür. Uluslar arası çalışan affiliate linklerinin temel sistem yapısı aynıdır. Ancak bazı girişimciler bu yöntemi pek tercih etmezler. Tıklama başına ödenen ücret çok düşük olduğu için tercih edilmeyebilir. Affiliate linklerini etkili bir şekilde kullanmak için;

  • Tıklama başına ödenen ücret arttırılabilir.
  • Ürünler ihtiyaç sahibi bir hedef kitleyle buluşturulmalıdır.
  • Sistem kesintisiz ve hızlı bir şekilde ilerlemelidir.
  • Müşterilerin affiliate linkini tıklamaları için ürünle ilgili içeriği etkili ve sürükleyici olması gerekir.

Kolay Yoldan Affiliate Linkleri Web Sitesine Nasıl Eklenir?

Affiliate linklerini hızlı bir şekilde web sitesine eklemek için en kolay yöntem metin üzerine gömme işlemidir. İçeriğin içerisine bir ifade yerleştirilir. Böylece ifadeye tıklayan müşteri ürüne yönlendirilir.  Örnek vermek gerekirse ‘’xxx ürünü hakkında bilgi almak ister misin?, Tıklayarak ürünü inceleyebilirsin vb.’’ ifadeler olabilir.

Bir diğer yöntemse ürün içeriğine görsel ekleyerek affiliate linkine yönlendirme yapılmasıdır. Yazı içerisinde banner eklenir. Böylece kolaylıkla ürünü incelemek isteyenler linke ulaşabilir. Etkileyici bir banner tasarlanarak ürün görseline cazip bir ifade eklenebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>